Buk chce udržet vodu v krajině

Buk chce udržet vodu v krajině

Obec Buk se nachází v Chráněné krajinné oblasti Šumava asi 5 km jihovýchodně od Vimperka a 3 km od úpatí hory Boubín. V rámci budování společných zařízení by tu chtěli lépe zadržovat vodu v krajině.

„Se Státním pozemkovým úřadem momentálně řešíme komplexní pozemkové úpravy. Ty organizuje hlavně úřad. A samozřejmě s nimi spolupracujeme, protože je to náš zájem,“ řekl místostarosta Buku Karel Důra. Pod Buk spadají celkem tři katastry. Někde probíhají pozemkové úpravy rok, jinde dva. Nyní pracují hlavně geodeti, kteří vše v katastru zaměřují. Zároveň s tím projektant řeší návrh společných zařízení. „Ten je přímo součástí projektu pozemkových úprav,“ dodává Důra.

Oprava mostu

V Buku měli podle místostarosty několikrát problémy s velkou vodou: „Povodně tu byly v roce 2002 a pak, myslím, v roce 2007. Proto jsme upravili koryta přítoků Cikánského potoka, to vlastně bylo na území, kde je hranice dvou katastrů. Vodní tok přitom nepatří naší obci, ale je ve správě Lesů České republiky. Kvůli následkům velké vody jsme ale opravovali jeden most a na to jsme čerpali dotaci od Jihočeského kraje.“

Současné projekty se budou v Buku týkat hlavně zadržování vody v krajině. Mělo by jít například o různé tůně. Stavět se budou i přístupové cesty. Jejich výstavbu zjednoduší slučování parcel v rámci pozemkových úprav. „Jsou tu totiž případy, kdy jeden majitel má hned několik pozemků, ale každý někde jinde. Sloučením se vše zjednoduší – už nebude potřeba budovat tolik cest. Po pozemkových úpravách se dostupnost těch ploch celkově zlepší,“ říká Důra.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kalendář akcí

Více akcí

ŽÍT KRAJINOU NA FACEBOOKU

22 hodin 29 minut

Již od roku 1994 je 17. červen Mezinárodním dnem boje proti suchu a rozšiřování pouští.
Hlavním cílem světového dne boje proti suchu a desertifikaci je osvěta a rozšíření povědomí i mezi širokou veřejnost.

ČR chce ústavní ochranu vody...
Právnická fakulta Univerzity Karlovy připraví na základě požadavku Ministerstvo zemědělství České republiky posudek o možnostech ústavně právní ochrany vod v České republice. Posudek by měl být dokončený v září letošního roku. A součástí bude i návrh na ochranu půdy! 👍

6 dní 19 hodin

Už od středy 19. června budou opět přístupné nově zrekonstruované prostory muzea vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích.
Ve sklepních prostorech muzea vznikla nová expozice Tajemný život v půdě, která je věnována především dětem. Mohou se zde seznámit s půdním edafonem (organismy, které žijí v půdě), typy půd a mimo jiné také s negativními důsledky lidské činnosti pro půdu a vodu. Čeká je tu model vodní a větrné eroze nebo průchod tunelem, ukazujícím bohatý život v půdě.👍

https://www.nzm.cz/aktuality/nove-expozice-ve-valticich

1 týden 3 dní

Vyslechněte si jeden neobyčejný příběh obyčejného mokřadu, příběh naší krajiny…

Začal se psát již na přelomu století, kdy byly dokončeny návrhy komplexních pozemkových úprav v katastrálních územích Skřípov a Brodek u Konice. Náš mokřad bychom v původním projektu hledali marně. Místo něj je zde zakreslený jen revitalizovaný zemník... Do osázeného zemníku se zakrátko rozlil vydatný pramen spodní vody. Voda z nečekaně vzniklého mokřadu zemník postupně zaplavila a ani jednou za celých patnáct let nezmizela. Naopak se díky ní v místě rozvinulo krásné mokřadní společenstvo. Poslouchat přírodu se prostě vyplácí!
https://www.spucr.cz/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/neobycejny-pribeh-obycejneho-mokradu-pribeh-nasi-krajiny.html

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn