Voda a krajina v Zemědělském muzeu

Voda a krajina v Zemědělském muzeu

Jak funguje voda v krajině? Co je to eroze a jak se jí můžeme bránit? Jak se dá bojovat se suchem? To vše a mnoho dalšího se můžete díky názorné expozici dozvědět v Národním zemědělském muzeu na pražské Letné. Pro malé i velké je tu přitom celá řada dalších zajímavých a poučných tematických celků. 

Suchu a vodě v krajině věnujeme na stránkách Zitkrajinou.cz velký prostor. Není ale nad praktické ukázky. V Národním zemědělském muzeu na pražské Letné takové nabízejí. Najdete tu třeba expozici Voda v krajině, která rozhodně stojí za návštěvu. Nechybí v ní různé multimediální prvky či názorné ukázky. Část je vyhrazena problematice eroze a kromě řady interaktivních tabulí či projekcí je tu třeba i model vodní turbíny, historického mlýna nebo exemplář zahradního zavlažovače. Zajímavé jsou i velké odměrné válce, které ukazují, jak se mění spotřeba vody u lidí podle času a místa.

Na informačních panelech se třeba dozvíte o blahodárných účincích žížal na provzdušňování půdy. Zjistíte, jakými způsoby do ornice proniká vzduch, ať už přirozeně, nebo za pomoci člověka. Najedete tu také informace o životodárných bažinách. „Lidé už naštěstí pochopili, že mokřady nejsou jen semeništěm komárů a choroboplodných zárodků. Ve skutečnosti to jsou studnice bohatství života a představují prostřený stůl plný kořistí pro vodní ptáky, obojživelníky a nesčetné druhy hmyzu. Slouží rovněž jako rezervoáry vody pro suchá období.“ Některé panely jsou více odborné, o kus dál jsou zase názorné ukázky nebo interaktivní kvízy pro nejmenší. Ty děti učí, jak hospodařit s vodou.

Komplexní obraz lesa

Jen kousek od expozice věnované vodě je Laboratoř ticha. V té můžete najít dokonce skutečný kus přírody. Autoři této expozice uvádějí: „Laboratoř ticha představuje reálný biotop českého lesa snímaný interaktivním kamerovým systémem. Záznam slouží k vytvoření projekce v reálném čase, která je obohacena o informační vrstvu a zakládá tak rozšířenou realitu. Výsledkem je komplexní obraz lesa, v němž se živá příroda snoubí s technologiemi a nabízí návštěvníkům kromě poznání a odpočinku též jedinečný estetický a emoční prožitek. Instalace využívá nejmodernější technologie, novodobé výrobní procesy a unikátní vědecké výzkumy. V roce 2015 reprezentovala Českou republiku na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně.“

Piknik s výhledem 

Laboratoř ticha přitom není jedinou živou přírodou, která se v muzeu nachází. Naprosto unikátní je expozice Živá zahrada na střeše muzea. Můžete si tam přivonět k bylinkové zahrádce a za lepšího počasí půjčit piknikové vybavení a vychutnat si kvalitní české potraviny, které jsou k dostání v muzejním obchůdku. Střešní zahrada navíc nabízí unikátní výhled na Prahu.


Od roku 1891

Funkcionalistická budova Národního zemědělského muzea se nachází na pražské Letné, v Kostelní ulici a v těsném sousedství Národního technického muzea. Tady je ale jen ústředí muzea, protože to má ještě řadu detašovaných pracovišť, kde jsou umístěny vědecké sbírky a kurátorská pracoviště. Na zámku Ohrada se nachází Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, na zámku Kačina je Muzeum českého venkova, v Čáslavi Muzeum zemědělské techniky, ve Valticích Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny a ve Znojmě Expozice pivovarnictví. V současné době vzniká pobočka muzea v Ostravě – Vítkovících, kde bude expozice potravin a zemědělské techniky.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kalendář akcí

Více akcí

ŽÍT KRAJINOU NA FACEBOOKU

22 hodin 47 minut

Již od roku 1994 je 17. červen Mezinárodním dnem boje proti suchu a rozšiřování pouští.
Hlavním cílem světového dne boje proti suchu a desertifikaci je osvěta a rozšíření povědomí i mezi širokou veřejnost.

ČR chce ústavní ochranu vody...
Právnická fakulta Univerzity Karlovy připraví na základě požadavku Ministerstvo zemědělství České republiky posudek o možnostech ústavně právní ochrany vod v České republice. Posudek by měl být dokončený v září letošního roku. A součástí bude i návrh na ochranu půdy! 👍

6 dní 19 hodin

Už od středy 19. června budou opět přístupné nově zrekonstruované prostory muzea vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích.
Ve sklepních prostorech muzea vznikla nová expozice Tajemný život v půdě, která je věnována především dětem. Mohou se zde seznámit s půdním edafonem (organismy, které žijí v půdě), typy půd a mimo jiné také s negativními důsledky lidské činnosti pro půdu a vodu. Čeká je tu model vodní a větrné eroze nebo průchod tunelem, ukazujícím bohatý život v půdě.👍

https://www.nzm.cz/aktuality/nove-expozice-ve-valticich

1 týden 3 dní

Vyslechněte si jeden neobyčejný příběh obyčejného mokřadu, příběh naší krajiny…

Začal se psát již na přelomu století, kdy byly dokončeny návrhy komplexních pozemkových úprav v katastrálních územích Skřípov a Brodek u Konice. Náš mokřad bychom v původním projektu hledali marně. Místo něj je zde zakreslený jen revitalizovaný zemník... Do osázeného zemníku se zakrátko rozlil vydatný pramen spodní vody. Voda z nečekaně vzniklého mokřadu zemník postupně zaplavila a ani jednou za celých patnáct let nezmizela. Naopak se díky ní v místě rozvinulo krásné mokřadní společenstvo. Poslouchat přírodu se prostě vyplácí!
https://www.spucr.cz/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/neobycejny-pribeh-obycejneho-mokradu-pribeh-nasi-krajiny.html

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn