Voda a krajina v Zemědělském muzeu

Voda a krajina v Zemědělském muzeu

Jak funguje voda v krajině? Co je to eroze a jak se jí můžeme bránit? Jak se dá bojovat se suchem? To vše a mnoho dalšího se můžete díky názorné expozici dozvědět v Národním zemědělském muzeu na pražské Letné. Pro malé i velké je tu přitom celá řada dalších zajímavých a poučných tematických celků. 

Suchu a vodě v krajině věnujeme na stránkách Zitkrajinou.cz velký prostor. Není ale nad praktické ukázky. V Národním zemědělském muzeu na pražské Letné takové nabízejí. Najdete tu třeba expozici Voda v krajině, která rozhodně stojí za návštěvu. Nechybí v ní různé multimediální prvky či názorné ukázky. Část je vyhrazena problematice eroze a kromě řady interaktivních tabulí či projekcí je tu třeba i model vodní turbíny, historického mlýna nebo exemplář zahradního zavlažovače. Zajímavé jsou i velké odměrné válce, které ukazují, jak se mění spotřeba vody u lidí podle času a místa.

Na informačních panelech se třeba dozvíte o blahodárných účincích žížal na provzdušňování půdy. Zjistíte, jakými způsoby do ornice proniká vzduch, ať už přirozeně, nebo za pomoci člověka. Najedete tu také informace o životodárných bažinách. „Lidé už naštěstí pochopili, že mokřady nejsou jen semeništěm komárů a choroboplodných zárodků. Ve skutečnosti to jsou studnice bohatství života a představují prostřený stůl plný kořistí pro vodní ptáky, obojživelníky a nesčetné druhy hmyzu. Slouží rovněž jako rezervoáry vody pro suchá období.“ Některé panely jsou více odborné, o kus dál jsou zase názorné ukázky nebo interaktivní kvízy pro nejmenší. Ty děti učí, jak hospodařit s vodou.

Komplexní obraz lesa

Jen kousek od expozice věnované vodě je Laboratoř ticha. V té můžete najít dokonce skutečný kus přírody. Autoři této expozice uvádějí: „Laboratoř ticha představuje reálný biotop českého lesa snímaný interaktivním kamerovým systémem. Záznam slouží k vytvoření projekce v reálném čase, která je obohacena o informační vrstvu a zakládá tak rozšířenou realitu. Výsledkem je komplexní obraz lesa, v němž se živá příroda snoubí s technologiemi a nabízí návštěvníkům kromě poznání a odpočinku též jedinečný estetický a emoční prožitek. Instalace využívá nejmodernější technologie, novodobé výrobní procesy a unikátní vědecké výzkumy. V roce 2015 reprezentovala Českou republiku na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně.“

Piknik s výhledem 

Laboratoř ticha přitom není jedinou živou přírodou, která se v muzeu nachází. Naprosto unikátní je expozice Živá zahrada na střeše muzea. Můžete si tam přivonět k bylinkové zahrádce a za lepšího počasí půjčit piknikové vybavení a vychutnat si kvalitní české potraviny, které jsou k dostání v muzejním obchůdku. Střešní zahrada navíc nabízí unikátní výhled na Prahu.


Od roku 1891

Funkcionalistická budova Národního zemědělského muzea se nachází na pražské Letné, v Kostelní ulici a v těsném sousedství Národního technického muzea. Tady je ale jen ústředí muzea, protože to má ještě řadu detašovaných pracovišť, kde jsou umístěny vědecké sbírky a kurátorská pracoviště. Na zámku Ohrada se nachází Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, na zámku Kačina je Muzeum českého venkova, v Čáslavi Muzeum zemědělské techniky, ve Valticích Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny a ve Znojmě Expozice pivovarnictví. V současné době vzniká pobočka muzea v Ostravě – Vítkovících, kde bude expozice potravin a zemědělské techniky.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kalendář akcí

Více akcí

ŽÍT KRAJINOU NA FACEBOOKU

2 dní 17 hodin

Anglický trávník - dokonalý “pažit”, který však překvapí svými negativy. V horkém období přispívá k suchu v krajině, zvyšuje prašnost ovzduší a snižuje druhovou rozmanitost. Proč se to děje a proč zvolit spíše jinou alternativu?

Anglický trávník je v podstatě monokultura,skládá se totiž jen z několika málo travních druhů. Kořeny má ve stejné hloubce, čerpá živiny ze stejné vrstvy půdy, stejně nakládá i s vláhou, a proto v suchém období snadno vysychá. Tomu napomáhá i skutečnost, že se musí pravidelně sekat, čímž se snižují jeho retenční schopnosti. Se suchou zemí jde také ruku v ruce zvýšená prašnost v okolí. Pravidelné zkracování na výšku několika málo centimetrů nesvědčí ani hmyzu, který zde mimo to nenalezne ani kvetoucí druhy rostlin, které by mohl opylovat. Chcete-li tedy více života na své zahrádce, zvolte spíše vícedruhové trávníky. Potěší vás pestrými barvami, najdete v nich i nějaké to zelené koření a prospějete tím okolní přírodě a druhové rozmanitosti.
Co preferujete vy?

4 dní 16 hodin

Pozemkové úpravy přinášejí možnost scelení pozemků, úpravy jejich tvarů či jejich vytyčení v terénu. Výhodou pozemkových úprav je také možnost rozdělení parcel, které jsou ve spoluvlastnictví. Přečtěte si podrobněji o problematice pozemkových úprav a zjistěte, co dalšího jsme se dozvěděli na nedávné přednášce Jiřího Novotného z mladoboleslavské pobočky SPÚ!

1 týden 3 dní

Podívejte se na krásnou ukázku toho, jak příroda dokáže s vodou dobře hospodařit.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn