V Chotětově mají nové biocentrum, cesty i stromořadí

V Chotětově mají nové biocentrum, cesty i stromořadí

Biocentrum a čtyři polní cesty v celkové délce 4,5 kilometru má nově Chotětov u Benátek nad Jizerou. Tedy zase tak nově ne, protože na katastru komunikace zapsané již byly. Jedna však existovala pouze na mapě, neboť ji zemědělci zaorali, bylo nutné ji obnovit a ostatní byly ve velmi špatném stavu.

Městys Chotětov najdete pět kilometrů severně od Benátek nad Jizerou a jedenáct kilometrů jihozápadně od Mladé Boleslavi. V obci žije na 1000 obyvatel. Komplexní pozemkové úpravy tu zahájil před patnácti lety Státní pozemkový úřad, což uvítali jak vlastníci pozemků, tak městys a zemědělci, kteří měli problém s přístupem na některé pozemky. Kvůli restitucím se totiž velké lány, na kterých hospodařil Státní statek Bezno, opět rozčlenily na menší pozemky. K jednotlivým pozemkům však chyběl přístup.

Polní cesty s doprovodnou zelení v katastrálních územích Chotětov a Hřivno, které také pod městys spadá, byly pobočkou Mladá Boleslav realizovány před šesti lety. Chotětov se navíc může pochlubit i jedním menším, asi padesát metrů dlouhým a osm metrů širokým biocentrem osazeným duby a buky.

_chotetov2

Boje o pás

Nové cesty neslouží jen zemědělcům, ale podle starosty Bohuslava Jírů je k procházkám a výletům na kole využívají jak místní občané, tak turisté, jelikož kraj má co nabídnout a Kokořínsko je nedaleko. Podél cest jsou z jedné strany vysazena stromořadí jeřabin a dalších ovocných stromů. Obec se o ně vzorně stará, a pokud některé uhynou, ihned vysadí nové. Před čtyřmi roky se to týkalo asi čtyřiceti kusů, letos ještě inventura neproběhla.

Kromě stromů lemují nové cesty i zpravidla čtyřmetrové travnaté pásy. O ty obec také pečuje a její tři zaměstnanci je pravidelně sekají. O pás musí obec soustavně bojovat se zemědělci, kteří jeho části často zaorávají. Městys je však v tomto směru neústupný a svůj trávník podle starosty Jírů srdnatě hájí. V kraji se hojně pěstuje cukrová řepa, a tak jsou komunikace silně zatěžované a do jejich opravy je nutné ročně investovat okolo 50 tisíc korun.

Možná i díky dobré dopravní dostupnosti Mladé Boleslavi a Prahy po dálnici D 10 je Chotětov vyhledávanou lokalitou pro bydlení. Nedávno se tu rozprodalo 80 pozemků a většina z nich je již zastavěná. A kvůli neutuchajícímu zájmu se již připravují v územním plánu další parcely. Jenže tento projekt má háček. I kvůli suchu je vodovodní síť na hranici své kapacity. A tak je další rozvoj městyse podmíněn tím, že se otázka vodních zdrojů vyřeší.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kalendář akcí

Více akcí

ŽÍT KRAJINOU NA FACEBOOKU

7 hodin 15 minut

V úterý 19. března pořádala pobočka Beroun regionální konferenci pro starosty a zájemce o pozemkové úpravy.

Účastníky čekalo zajímavé a na témata bohaté setkání, kde se dozvěděli veškeré informace o pozemkových úpravách z pohledu našeho úřadu, ale i zástupců například AOPK ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR, Asociace podnikatelů v geomatice či si vyslechli zkušenosti starostů obcí Žebrák a Obec Tetín.

Všem děkujeme za účast a těšíme se na další setkání, třeba již nad realizacemi pozemkových úprav. :)

1 den 3 hodin

Letošní předávání cen 12. ročníku soutěže Žít krajinou...

více zde:https://www.spucr.cz/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/nejlepsi-realizace-pozemkovych-uprav-byly-oceneny-ve-12-rocniku-souteze-zit-krajinou.html
s Senát Parlamentu ČR, Ministerstvo zemědělství České republiky

1 den 9 hodin

Nezbytná údržba a kácení na pozemcích ve správě Státního pozemkového úřadu v katastrálním území Velkých Losin v blízkosti zámeckého parku.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn