V Chotětově mají nové biocentrum, cesty i stromořadí

V Chotětově mají nové biocentrum, cesty i stromořadí

Biocentrum a čtyři polní cesty v celkové délce 4,5 kilometru má nově Chotětov u Benátek nad Jizerou. Tedy zase tak nově ne, protože na katastru komunikace zapsané již byly. Jedna však existovala pouze na mapě, neboť ji zemědělci zaorali, bylo nutné ji obnovit a ostatní byly ve velmi špatném stavu.

Městys Chotětov najdete pět kilometrů severně od Benátek nad Jizerou a jedenáct kilometrů jihozápadně od Mladé Boleslavi. V obci žije na 1000 obyvatel. Komplexní pozemkové úpravy tu zahájil před patnácti lety Státní pozemkový úřad, což uvítali jak vlastníci pozemků, tak městys a zemědělci, kteří měli problém s přístupem na některé pozemky. Kvůli restitucím se totiž velké lány, na kterých hospodařil Státní statek Bezno, opět rozčlenily na menší pozemky. K jednotlivým pozemkům však chyběl přístup.

Polní cesty s doprovodnou zelení v katastrálních územích Chotětov a Hřivno, které také pod městys spadá, byly pobočkou Mladá Boleslav realizovány před šesti lety. Chotětov se navíc může pochlubit i jedním menším, asi padesát metrů dlouhým a osm metrů širokým biocentrem osazeným duby a buky.

_chotetov2

Boje o pás

Nové cesty neslouží jen zemědělcům, ale podle starosty Bohuslava Jírů je k procházkám a výletům na kole využívají jak místní občané, tak turisté, jelikož kraj má co nabídnout a Kokořínsko je nedaleko. Podél cest jsou z jedné strany vysazena stromořadí jeřabin a dalších ovocných stromů. Obec se o ně vzorně stará, a pokud některé uhynou, ihned vysadí nové. Před čtyřmi roky se to týkalo asi čtyřiceti kusů, letos ještě inventura neproběhla.

Kromě stromů lemují nové cesty i zpravidla čtyřmetrové travnaté pásy. O ty obec také pečuje a její tři zaměstnanci je pravidelně sekají. O pás musí obec soustavně bojovat se zemědělci, kteří jeho části často zaorávají. Městys je však v tomto směru neústupný a svůj trávník podle starosty Jírů srdnatě hájí. V kraji se hojně pěstuje cukrová řepa, a tak jsou komunikace silně zatěžované a do jejich opravy je nutné ročně investovat okolo 50 tisíc korun.

Možná i díky dobré dopravní dostupnosti Mladé Boleslavi a Prahy po dálnici D 10 je Chotětov vyhledávanou lokalitou pro bydlení. Nedávno se tu rozprodalo 80 pozemků a většina z nich je již zastavěná. A kvůli neutuchajícímu zájmu se již připravují v územním plánu další parcely. Jenže tento projekt má háček. I kvůli suchu je vodovodní síť na hranici své kapacity. A tak je další rozvoj městyse podmíněn tím, že se otázka vodních zdrojů vyřeší.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kalendář akcí

Více akcí

ŽÍT KRAJINOU NA FACEBOOKU

3 hodin 52 minut

Víte, že včera byl světový den včel? V Česku sice přibývá městských nebo střešních úlů, ale celkově u nás včel ubývá. Za uplynulý rok uhynulo na venkově přes 130 včelstev, především kvůli chemickým postřikům zemědělských plodin.

Na zámku Kačina u Kutné hory se přijďte podívat na expozici věnovanou včelám. Dozvíte se tak něco nového o tom, jak moc jsou včely důležité pro celý ekosystém.
Také si můžete projí na výstavu Státního pozemkového úřadu věnovanou krajinotvorbě.

4 dní 3 hodin

Zapojili jsme se do akce "Ukliďme Česko s SPÚ".

Třicet dobrovolníků z řad zaměstnanců SPÚ sesbíralo v Praze mezi Modřany a Hodkovičkami více než 25 pytlů odpadků. Děkujeme MČ Praha 4 za bezplatný svoz a likvidaci pytlů.

Akce se uskutečnila ve čtvrtek 17.5. #uklidmecesko #vidlsemuklidilsem #mčpraha4

1 týden 5 hodin

Ing. Vilém Jurek : "Mám první radu pro všechny majitele zemědělské půdy. Zajeďte se podívat, jak váš pozemek vypadá a co se na něm pěstuje... Chcete vytvořit remízek v poli? Chcete zachránit alespoň malý kousek polnosti pro přírodu? Už se nemůžete dívat na ty obrovské lány připomínající poušť? Máte jedinečnou možnost to změnit!"

Přečtěte si celý článek Ing. Jurka, krajinného ekologa a vedoucího úseku Péče o přírodu v Rezekvítku.

https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/online/2019/20-2019/strucny-manual-jak-udelat-neco-dobreho-pro-krajinu

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn