Polní cesty u Dřínova pomáhají turistickému ruchu

Polní cesty u Dřínova pomáhají turistickému ruchu

Zajímavé projekty z Kroměřížska byly v loňském roce zařazeny do soutěže Společných zařízení roku. Nové polní cesty propojují Uhřice a Dřínov, zpřístupňují pozemky v okolí těchto obcí a plní i krajinotvornou funkci.

„Projekty společných zařízení jsme začali připravovat na základě schválených komplexních pozemkových úprav, které probíhaly asi v letech 2004–2008. První realizací v našem katastrálním území byla asfaltobetonová komunikace z Dřínova do sousední obce Uhřices, která je vhodná pro zemědělskou techniku. Z velké části kopíruje trasu bývalé polní cesty, která byla zpevněna jen v některých místech,“ říká starosta Dřínova Miroslav Štěpán a dodává, „kromě zemědělců polní cesta slouží i lidem, kteří si po ní velmi výrazně zkracují cestu do nejbližšího města – Morkovic. Cesta z Dřínova do Uhřic byla dříve dlouhá asi devět kilometrů a nyní se zkrátila na 2,7 kilometru. Polní cesta, která byla dokončena již v roce 2012, však není otevřena pro nákladní nebo autobusovou dopravu a naopak je hodně využívána cykloturisty či in-linovými bruslaři. A i když komunikace nefiguruje na žádné mapě cyklostezek, cyklisté ji využívají, aby se dostali ke značené cyklostezce mezi Morkovicemi a Nezamyslicemi, ze které je možné pokračovat i dalšími směry.“

Polní cesta i zámek vábí turisty

Podle starosty by se dalo říci, že výstavba polní cesty silnice pomohla v lokalitě i rozvoji turistického ruchu. Výletníci si mohou i v samotném Dřínově prohlédnout místní zámek. Podívat se však mohou jen zvenčí, protože právě probíhá rekonstrukce. „Přesto tato památka poutá velkou pozornost. Jde přitom o soukromý majetek a vedle objektu je i tříhektarový park se vzácnými stromy, který je též památkově chráněn.“

Zájem o bydlení

Co se týče demografického vývoje, Dřínov naštěstí netrpí vylidňováním tak, jako některá jiná venkovská sídla. Obec totiž v minulosti investovala prostředky, čas i energii do výstavby infrastruktury a přípravy nových stavebních pozemků. „Máme velmi výhodnou polohu – dálnice D1 je od nás vzdálená asi pět kilometrů. Do Brna, Olomouce i Zlína se dá autem dostat do půl hodiny, nejvíce lidí však stále dojíždí za prací do nejbližších Morkovic a Kroměříže. Je u nás také určitě zdravé prostředí a pěkná příroda,“ uzavírá starosta.

_drinov-pred-a-po

Stavba cesty před a po.

  Foto: SPÚ, Shutterstock.com

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kalendář akcí

Více akcí

ŽÍT KRAJINOU NA FACEBOOKU

4 hodin 16 minut

Víte, že včera byl světový den včel? V Česku sice přibývá městských nebo střešních úlů, ale celkově u nás včel ubývá. Za uplynulý rok uhynulo na venkově přes 130 včelstev, především kvůli chemickým postřikům zemědělských plodin.

Na zámku Kačina u Kutné hory se přijďte podívat na expozici věnovanou včelám. Dozvíte se tak něco nového o tom, jak moc jsou včely důležité pro celý ekosystém.
Také si můžete projí na výstavu Státního pozemkového úřadu věnovanou krajinotvorbě.

4 dní 4 hodin

Zapojili jsme se do akce "Ukliďme Česko s SPÚ".

Třicet dobrovolníků z řad zaměstnanců SPÚ sesbíralo v Praze mezi Modřany a Hodkovičkami více než 25 pytlů odpadků. Děkujeme MČ Praha 4 za bezplatný svoz a likvidaci pytlů.

Akce se uskutečnila ve čtvrtek 17.5. #uklidmecesko #vidlsemuklidilsem #mčpraha4

1 týden 5 hodin

Ing. Vilém Jurek : "Mám první radu pro všechny majitele zemědělské půdy. Zajeďte se podívat, jak váš pozemek vypadá a co se na něm pěstuje... Chcete vytvořit remízek v poli? Chcete zachránit alespoň malý kousek polnosti pro přírodu? Už se nemůžete dívat na ty obrovské lány připomínající poušť? Máte jedinečnou možnost to změnit!"

Přečtěte si celý článek Ing. Jurka, krajinného ekologa a vedoucího úseku Péče o přírodu v Rezekvítku.

https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/online/2019/20-2019/strucny-manual-jak-udelat-neco-dobreho-pro-krajinu

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn