„Nejdůležitější je příprava,“ vzkazují z Dobelic k pozemkovým úpravám

„Nejdůležitější je příprava,“ vzkazují z Dobelic k pozemkovým úpravám

Ve spolupráci se znojemskou pobočkou SPÚ vybudovali v Dobelicích v rámci pozemkových úprav protierozní opatření v lokalitě U Hřiště a také nové cesty, které slouží zemědělcům.

Dobelice se nacházejí v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Žije tu 265 obyvatel. Nová protierozní opatření slouží hlavně ke zmírnění následků vodní eroze půdy. Zachytávají přívalové vody nad Dobelicemi. Jde o komplexní řešení, které se skládá z protierozního otevřeného příkopu OP1, polních cest C10 a C28, zatravněného protierozního pásu ZP1, protierozního zatravněného průlehu a biokoridorů LBK5 a 7. Na žádost zastupitelstva bylo vybudováno neškodné odvedení přívalových vod z lokality nad vesnicí, a to kvůli opakovanému zaplavování části obce a silnice II/396 ve směru z Dobelic na Olbramovice. Vše bylo dokončeno v roce 2014. Vybudování přilehlých biokoridorů zase pomohlo ke zlepšení ochrany okolní přírody a krajiny.

Vstřícnost SPÚ

„Komplexní pozemkové úpravy u nás začaly z iniciativy obce v listopadu 2001,“ říká Miloš Potůček, starosta obce, a dodává, že v Dobelicích byli s přístupem pracovníků SPÚ spokojení, „vycházeli nám vstříc ve věci požadavků obce i jednotlivých majitelů půdy.“ Nejnáročnější podle Potůčka bylo uspokojit požadavky některých majitelů pozemků na umístění nových ploch, aby získali půdu s odpovídající bonitou, tedy úrodností.

Vědět, co obec chce

A jaká zlepšení pro život v obci pozemkové úpravy se společnými zařízeními přinášejí? „Lidé mohou od ukončení pozemkových úprav na svých pozemcích lépe hospodařit nebo vysázet sady, upravit zahrady.“

„Chystáme se na druhou změnu územního plánu. Naše obec je sice malá, ale nejvíce, čeho si na ní cením, je to, že většina občanů drží při sobě a nedělají mezi sebou rozdíly,“ říká o dalších plánech Potůček. A co by z Dobelic vzkázali dalším obcím, které pozemkové úpravy teprve čekají? „Nejdůležitější je příprava a přesně vědět, co obec chce a potřebuje,“ zdůrazňuje starosta.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kalendář akcí

Více akcí

ŽÍT KRAJINOU NA FACEBOOKU

15 hodin 18 minut

Motivem pro zahájení pozemkových úprav v Poděšíně na Vysočině bylo zdigitalizování katastrální mapy a vybudování společných zařízení, která by obec a její okolí chránila před povodněmi a erozí půdy. A to se také povedlo! Když před třemi lety lilo jako z konve, do obce se žádná bahnitá voda z polí nedostala. Stačilo postavit jen jeden rybník. Více si přečtěte v našem článku.

3 dní 15 hodin

Jak zabavit děti v nekonečném čekání na Ježíška? Vemte je zítra do Národního zemědělského muzea! Děti si vyzkouší zdobit vánoční perníčky, vyrobit vánoční lucerničku nebo přání a mohou se dozvědět něco nového o kaprech v expozici Rybářství. Navíc si můžete dopřát i sladkou tečku v podobě tradičních vánočních dobrot v expozici Gastronomie.
Více o akci zde: https://bit.ly/2Bq9iiH

4 dní 15 hodin

Hlasujte v kategorii – Zelená a dopravní infrastruktura! Podpořte svého favorita a rozhodněte, které společné zařízení získá cenu veřejnosti!

Kompletní seznam přihlášených projektů: https://bit.ly/2Q9urGj

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn