V Jenišovicích pomáhá chránit majetek nový poldr

V Jenišovicích pomáhá chránit majetek nový poldr

Jenišovice se nacházejí nedaleko Malé Skály na Turnovsku a jsou součástí okresu Jablonec nad Nisou. V obci žije 1100 obyvatel. A díky spolupráci s SPÚ má obec novou retenční nádrž i cesty.

Komplexní pozemkové úpravy začaly v Jenišovicích v roce 1995 a v letech 2010–2011 byly zapsány v tamním katastru. Všechny soukromé pozemky jsou teď díky nim přístupné po cestách v majetku obce. Nehrozí tak sousedské spory kvůli přesunům po soukromých parcelách. Potenciální riziko bylo sice zažehnáno, ale přišel jiný, větší problém.

Opravy za 700 000 korun

V roce 2013 byla obec vyplavena, a pomineme-li škody na soukromém majetku, Jenišovice tehdy musely vynaložit více než 700 tisíc korun jen na opravu místních komunikací a obnovu poničených příkopů. Škody v takovém rozsahu by se dnes už opakovat neměly. Jenišovice se v návaznosti na pozemkové úpravy dočkaly výstavby společného zařízení v podobě retenční nádrže v katastrálním území Odolenovice u Jenišovic. Kapacita vodního díla je téměř 7000 kubických metrů, a tak by neměl být problém například s dvacetiletou vodou. Kdyby nastal nějaký větší průšvih, povodňová vlna se alespoň opozdí a lidé získají více času na zabezpečení svého majetku. Součástí projektu nádrže byla také výsadba 36 stromů.

Hurá do dalších projektů

Kromě poldru mají v Jenišovicích novou asfaltovou cestu o délce dvou kilometrů ve tvaru písmene „V“, která slouží hlavně soukromým zemědělcům. Ti tak nemusí se zablácenou technikou putovat centrem obce. A nová komunikace slouží i cyklistům a bruslařům.

„Představitelé obcí a měst by si měli hlavně uvědomit, že společná zařízení budou převedena do jejich majetku a že ponesou odpovědnost za údržbu. My jsme například podcenili výběr dřevin, které jsou vysazené podél nových cest – keře, které tam máme, totiž bezúdržbové nejsou a musíme se o ně hodně starat. Naštěstí na to máme vyčleněné kapacity. Ale dovedu si představit, že by podobná nečekaná komplikace nemusela mít všude tak jednoduché řešení,“ doporučuje jenišovický starosta Bohumil Bradáč kolegům, které pozemkové úpravy teprve čekají.

V Jenišovicích momentálně chystají opravu místní vodovodní sítě, na kterou by měla navázat oprava místních komunikací uvnitř vesnice.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kalendář akcí

Více akcí

ŽÍT KRAJINOU NA FACEBOOKU

2 dní 17 hodin

Anglický trávník - dokonalý “pažit”, který však překvapí svými negativy. V horkém období přispívá k suchu v krajině, zvyšuje prašnost ovzduší a snižuje druhovou rozmanitost. Proč se to děje a proč zvolit spíše jinou alternativu?

Anglický trávník je v podstatě monokultura,skládá se totiž jen z několika málo travních druhů. Kořeny má ve stejné hloubce, čerpá živiny ze stejné vrstvy půdy, stejně nakládá i s vláhou, a proto v suchém období snadno vysychá. Tomu napomáhá i skutečnost, že se musí pravidelně sekat, čímž se snižují jeho retenční schopnosti. Se suchou zemí jde také ruku v ruce zvýšená prašnost v okolí. Pravidelné zkracování na výšku několika málo centimetrů nesvědčí ani hmyzu, který zde mimo to nenalezne ani kvetoucí druhy rostlin, které by mohl opylovat. Chcete-li tedy více života na své zahrádce, zvolte spíše vícedruhové trávníky. Potěší vás pestrými barvami, najdete v nich i nějaké to zelené koření a prospějete tím okolní přírodě a druhové rozmanitosti.
Co preferujete vy?

4 dní 16 hodin

Pozemkové úpravy přinášejí možnost scelení pozemků, úpravy jejich tvarů či jejich vytyčení v terénu. Výhodou pozemkových úprav je také možnost rozdělení parcel, které jsou ve spoluvlastnictví. Přečtěte si podrobněji o problematice pozemkových úprav a zjistěte, co dalšího jsme se dozvěděli na nedávné přednášce Jiřího Novotného z mladoboleslavské pobočky SPÚ!

1 týden 3 dní

Podívejte se na krásnou ukázku toho, jak příroda dokáže s vodou dobře hospodařit.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn