Cesty z Olešnice loni vyhrály pozemkovou cenu krásy

Cesty z Olešnice loni vyhrály pozemkovou cenu krásy

I polní cesty mohou zvítězit v soutěži krásy. Loni se to například povedlo polním cestám v Olešnici na Moravě. Získaly titul Společné zařízení roku 2015 v nejobsazenější kategorii Zpřístupnění pozemků. Ale o vítězství ani tak nejde, podstatné je, že si v Olešnici pochvalují jak své nové cesty, tak spolupráci se Státním pozemkovým úřadem (SPÚ).

Spolupráce Olešnice na Moravě se Státním pozemkovým úřadem má již letitou tradici. Jak říká starosta Zdeněk Peša, na počátku byla tma, tedy přesněji řečeno blesková povodeň. V roce 2002 zasáhl vodní živel město v plné síle a bohužel si vyžádal dva lidské životy a také velké materiální škody. Aby se podobná situace už neopakovala, začalo město problém řešit systémově. Usilovalo o vybudování protipovodňových poldrů a hrází.

V rámci pozemkových úprav bylo v Olešnici v letech 2005–2006 vybudováno pět poldrů s kapacitou 250 000 m³ za peníze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). V roli žadatele o dotaci vystupoval SPÚ – pobočka Blansko. Díky tomu už povodně Olešnici dramaticky neohrožují. Tím však spolupráce města a SPÚ neskončila.

Olešnici kromě vody trápil i problém s cestami. Do škol ve městě chodí hodně dětí z okolních vesnic a jejich obyvatelé sem podle starosty míří do obchodů a za službami. Jenže například jedna z cest vedla přes areál zemědělského družstva, který se navíc večer zamyká. Přes potok zase vedl nevyhovující most, někde byly cesty na soukromých pozemcích atd.
V rámci projektu dalších pozemkových úprav, které připravil SPÚ, se během necelých tří let podařilo vyřešit problém s cestami spojujícími Olešnici s obcemi Kněževes a Veselka. Vznikl celý komplex cest obklopených stromořadím či zatravněnými plochami. Některé cesty byly zrekonstruovány a tři vznikly zcela nově.

Kolem areálu farmy nyní vede 400 metrů dlouhý „obchvat“, na místě, kde potok vedl rourou, vznikl skutečný mostek. Cesty pomáhají zemědělcům a ulevilo se i ostatním. Zemědělská technika už neprojíždí zastavěnou částí obce a děti už nemusejí jezdit do školy na kole po silnici. Nové cesty fungují též jako rekreační cyklostezky a jsou vyhledávány i in-line bruslaři. Díky novým asfaltkám se pochopitelně snižují dojezdové časy složek integrovaného záchranného systému v případě různých neočekávaných událostí.

O tom, že byl projekt úspěšný, svědčí skutečnost, že byl vyhlášen vítězem soutěže Společné zařízení roku 2015 v kategorii zpřístupnění pozemků. Ani poté však v Olešnici neusnuli na vavřínech. Starosta Zdeněk Peša říká: „Chystáme další pozemkové úpravy ve druhé části katastru. Chceme mimo jiné, aby všechny cesty byly na obecních pozemcích, abychom předešli různým žabomyším válkám.“

Chcete se virtuálně projít po olešnických cestách? Podívejte se na video.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kalendář akcí

Více akcí

ŽÍT KRAJINOU NA FACEBOOKU

22 hodin 32 minut

Již od roku 1994 je 17. červen Mezinárodním dnem boje proti suchu a rozšiřování pouští.
Hlavním cílem světového dne boje proti suchu a desertifikaci je osvěta a rozšíření povědomí i mezi širokou veřejnost.

ČR chce ústavní ochranu vody...
Právnická fakulta Univerzity Karlovy připraví na základě požadavku Ministerstvo zemědělství České republiky posudek o možnostech ústavně právní ochrany vod v České republice. Posudek by měl být dokončený v září letošního roku. A součástí bude i návrh na ochranu půdy! 👍

6 dní 19 hodin

Už od středy 19. června budou opět přístupné nově zrekonstruované prostory muzea vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích.
Ve sklepních prostorech muzea vznikla nová expozice Tajemný život v půdě, která je věnována především dětem. Mohou se zde seznámit s půdním edafonem (organismy, které žijí v půdě), typy půd a mimo jiné také s negativními důsledky lidské činnosti pro půdu a vodu. Čeká je tu model vodní a větrné eroze nebo průchod tunelem, ukazujícím bohatý život v půdě.👍

https://www.nzm.cz/aktuality/nove-expozice-ve-valticich

1 týden 3 dní

Vyslechněte si jeden neobyčejný příběh obyčejného mokřadu, příběh naší krajiny…

Začal se psát již na přelomu století, kdy byly dokončeny návrhy komplexních pozemkových úprav v katastrálních územích Skřípov a Brodek u Konice. Náš mokřad bychom v původním projektu hledali marně. Místo něj je zde zakreslený jen revitalizovaný zemník... Do osázeného zemníku se zakrátko rozlil vydatný pramen spodní vody. Voda z nečekaně vzniklého mokřadu zemník postupně zaplavila a ani jednou za celých patnáct let nezmizela. Naopak se díky ní v místě rozvinulo krásné mokřadní společenstvo. Poslouchat přírodu se prostě vyplácí!
https://www.spucr.cz/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/neobycejny-pribeh-obycejneho-mokradu-pribeh-nasi-krajiny.html

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn