Bačkovice mají nové cesty a chystají další rybníky

Bačkovice mají nové cesty a chystají další rybníky

Dvě nové polní cesty lemované ovocnými stromy, které v Bačkovicích postavila třebíčská pobočka Státního pozemkového úřadu (SPÚ), měří jeden kilometr, patří k nim nájezdy na starší polní cesty a sjezdy na jednotlivé pozemky. Jejich zpřístupnění bylo hlavním důvodem výstavby nových komunikací. Dosud se k nim majitelé nebo uživatelé mohli dostat jen složitou cestou přes uzavřený zemědělský areál. 

Trasa nových cest vychází ze schváleného plánu společných zařízení. Navazují na silnici a zajišťují přístup na přilehlé intenzivně využívané zemědělské a lesní pozemky. Cesty zlepšily průchodnost krajiny a tvoří důležitý polyfunkční prvek. Slouží dopravě, chrání půdu a mají i funkci ekologickou a estetickou.

Cesty ale mohly být postaveny až poté, co pro ně byly vyčleněny pozemky v rámci komplexních společných úprav. Ty začaly v Bačkovicích zhruba před šesti lety. Tehdy přijeli zaměstnanci třebíčské pobočky SPÚ a místním je nabídli. „Možnost, že by se v rámci komplexních pozemkových úprav vyřešila parcelizace, jsme pokládali za výhodnou a pracovníci SPÚ si zaslouží za vysokou profesionalitu pochvalu. Nově vytyčené pozemky vycházely i z údajů o bonitě půdy, aby nikdo v rámci výměn nezískal plochy, které by byly například méně úrodné,“ říká bačkovická starostka Miroslava Raabová. „Na začátku jsme měli jednání s občany, protože jsme potřebovali, aby s pozemkovými úpravami souhlasili. To se povedlo a nakonec se všichni dokázali dohodnout, což pokládám za úspěch. Za velké zlepšení považuji i to, že po pozemkových úpravách více zemědělců hospodaří na vlastní půdě. Dříve, když měli takzvanou náhradní půdu, byl jejich způsob hospodaření trochu jiný. Například tolik nehnojili,“ dodává starostka.

Ovocné stromy a rybníky

Kolem nových cest vznikly zelené pásy s ovocnými stromy. Nechybějí jabloně, hrušně, ale také například jeřáby. Komunikace slouží pro přístup k zemědělským plochám, areálu družstva i k vodní nádrži, ke které se nejčastěji vydávají místní rybáři. V obci mají i několik rybníků a lidé se k nim v létě chodí koupat. A s využitím dotačních programů SZIF tu chtějí budovat další. Výstavba rybníků je pro obec vhodná. Podle odborníků jde totiž o jeden z nejvhodnějších způsobů, jak využít plochy s mokřady, které v Bačkovicích mají. Vznikne proto dokonce celá kaskáda.

Lidí ubývá

I když opatření v krajině znamenají změny k lepšímu, Raabovou trápí otázka vylidňování vesnice: „Bačkovice jsou v příhraniční oblasti, pracovních příležitostí tu moc není, jen pár továren. Někteří jezdí za prací do Rakouska. A ubývají hlavně děti. I když v obci zatím fungují dobrovolní hasiči a rybáři, chybí nám škola, obchod či restaurace – všechno zaniklo a autobus k nám už o víkendu vůbec nejezdí. Fotbal nemáme, protože by tu asi ani nebylo dost lidí, kteří by ho mohli hrát. Já jsem se do Bačkovic přivdala před 36 lety a už jsem tady skoro domorodec. Když jsem se přistěhovala, tak tady bylo 163 obyvatel a teď jich je 100 a začínají nám tady převládat chalupáři.“

Jednou z cest možného rozvoje vidí starostka v turistice – obcí prochází cyklostezka směřující do sousedního Rakouska, v okolí jsou také různá turisty vyhledávaná místa, jako Jemnice, Dačice či Uherčice, kde se právě renovuje zámek.

 

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kalendář akcí

Více akcí

ŽÍT KRAJINOU NA FACEBOOKU

3 hodin 40 minut

Víte, že včera byl světový den včel? V Česku sice přibývá městských nebo střešních úlů, ale celkově u nás včel ubývá. Za uplynulý rok uhynulo na venkově přes 130 včelstev, především kvůli chemickým postřikům zemědělských plodin.

Na zámku Kačina u Kutné hory se přijďte podívat na expozici věnovanou včelám. Dozvíte se tak něco nového o tom, jak moc jsou včely důležité pro celý ekosystém.
Také si můžete projí na výstavu Státního pozemkového úřadu věnovanou krajinotvorbě.

4 dní 3 hodin

Zapojili jsme se do akce "Ukliďme Česko s SPÚ".

Třicet dobrovolníků z řad zaměstnanců SPÚ sesbíralo v Praze mezi Modřany a Hodkovičkami více než 25 pytlů odpadků. Děkujeme MČ Praha 4 za bezplatný svoz a likvidaci pytlů.

Akce se uskutečnila ve čtvrtek 17.5. #uklidmecesko #vidlsemuklidilsem #mčpraha4

1 týden 5 hodin

Ing. Vilém Jurek : "Mám první radu pro všechny majitele zemědělské půdy. Zajeďte se podívat, jak váš pozemek vypadá a co se na něm pěstuje... Chcete vytvořit remízek v poli? Chcete zachránit alespoň malý kousek polnosti pro přírodu? Už se nemůžete dívat na ty obrovské lány připomínající poušť? Máte jedinečnou možnost to změnit!"

Přečtěte si celý článek Ing. Jurka, krajinného ekologa a vedoucího úseku Péče o přírodu v Rezekvítku.

https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/online/2019/20-2019/strucny-manual-jak-udelat-neco-dobreho-pro-krajinu

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn